Problém stárnutí kůže.

Stárnutí kůže je přirozený proces, spočívající ve snížení biologické aktivity buněk v těle, zpomalení regeneračních procesů a ztrátě schopností přizpůsobování. Rozhodující roli zde sehrávají genetické faktory a spolupůsobící vnější faktory, jako jsou: UV záření, znečištění životního prostředí, kouření, nesprávná péče; a také vnitřní faktory spojené s poruchami hormonální rovnováhy, nesprávným stravováním a nedostatkem vitamínů.

Jedním z prvních příznaků stárnutí kůže je její suchost, způsobená ztrátou schopnosti vázat vodu a zadržovat ji v pokožce. Stárnutí kůže není tedy pouze přímým důsledkem plynutí času, ale také výsledkem působení vnějších i vnitřních faktorů.

Procesy stárnutí kůže:

Suchost kůže – ztráta dosavadní pružnosti, dochází k dehydrataci, mimické vrásky jsou viditelnější.

Objevují se drobné vrásky kolem očí a úst.

Pokožka se ztenčuje a je drsnější, keratinocyty se množí zpomaleným tempem.

Sekrece melaninu je nerovnoměrná, výsledkem jsou početné hnědé skvrny na nezakrytých částech těla – objevují se pigmentové skvrny.

Fibroblasty jsou stále méně aktivní. Zhoršuje se aktivita kolagenových a elastinových vláken, dochází k redukci jejich struktury.

Dochází ke změně oběhu krvi ve vlásečnicích, výsledkem je značná křehkost kapilár.

Aby se procesu stárnutí kůže předešlo, je potřeba ovlivnit výše uvedené procesy používáním produktů s obsahem biologicky aktivních látek (kosmeceutik).

30 let: přebytečná kůže na horních víčkách (ochabnutí horních víček), „vějířky” ve vnějších koutcích očí.

40 let: výrazné nosově-ústní vrásky (rýha od nosového křídla po koutek úst); příčné vrásky a svislé záhyby na čele.

50 let: pokles konečku nosu; linie čelisti je ochabnutá; vrásky na krku; viditelné příčná pásma širokého svalu krku; ochabování bočních částí tváří (tzv. skřečci)

60 let, 70 let, 80 let: ztenčení kůže a atrofie podkožní tkáně, která přispívá k tvorbě výrazných vrásek a ochabování kůže.

ZDROJ: https://alma.wellu.eu/default/index/static/id/120